0 545 515 15 99

Periodontoloji

Periodontoloji, diş eti hastalıklarının teşhis, tedavi ve önlenmesi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Dişleri destekleyen dokuları (diş eti, çene kemiği ve bağ dokusu) inceleyerek, ağız ve diş sağlığının korunmasını amaçlar. Diş eti hastalıkları, diş eti iltihabından başlayarak ilerleyebilen ve diş kaybına yol açabilen ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, periodontoloji önemli bir disiplindir.

Diş eti hastalıkları, genellikle bakteriyel plak birikimi ve kötü ağız hijyenine bağlı olarak başlar. İlk aşama gingivitis olarak adlandırılır ve diş eti iltihabıyla karakterizedir. Diş etinde kızarıklık, şişlik, kanama ve diş eti çekilmesi gibi belirtiler görülür. Eğer gingivitis tedavi edilmezse, ilerleyerek periodontitis adı verilen daha ciddi bir duruma dönüşebilir. Periodontitis, diş etinin ötesinde çene kemiğini ve dişleri etkiler ve dişleri destekleyen yapılarda hasara neden olur.

Periodontolojik tedavi, diş eti hastalıklarının kontrol altına alınmasını ve ilerlemesinin durdurulmasını sağlar. Tedavi genellikle aşağıdaki yöntemleri içerir:

  1. Profesyonel diş temizliği: Diş hekimi, dişlerin üzerinde biriken plak ve tartarı temizler. Bu işlem, diş eti iltihabını ve hastalığın ilerlemesini önler.
  2. Kök yüzey düzeltme: Diş eti hastalığının ilerlemesi durumunda, diş eti cebi oluşabilir ve bu ceplerde bakteri birikimi artabilir. Kök yüzey düzeltme işlemi, bakteri birikimini temizlemek ve diş köklerini düzleştirmek için yapılır.
  3. Periodontal cerrahi: Bazı durumlarda, ileri derecede hasar görmüş dokuların onarımı veya yeniden yapılandırılması için periodontal cerrahi gerekebilir. Bu, diş eti greftleri, kemik greftleri veya periodontal ceplerin kapatılması gibi prosedürleri içerebilir.

Periodontoloji tedavisi ayrıca hastanın ağız hijyenine dikkat etmesini, düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı gibi alışkanlıklarını geliştirmesini içerir. Ayrıca, sigara içmek gibi risk faktörlerinin azaltılması da önemlidir.

Çarşamba | Samsun

Bize WhatsApp hattımızdan hemen ulaşabilirsiniz.

Hızlı Randevu için:

Tüm diş problemleriniz için şimdi bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Tüm diş problemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu internet sitesinin tasarımı Esey Ajans tarafından tasarlanmıştır.

Copyright © 2023. Tüm hakları saklıdır.